• Egzamin ósmoklasisty

          • W dniach 14 - 16 maja 2024r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do najpoważniejszego na tym etapie edukacyjnym sprawdzianu.

            Egzamin ósmoklasisty to pisemny test kończący pierwszy etap edukacji - szkołę podstawową. Jego celem jest nie tylko określenie poziomu wiedzy i wykształcenia zdobytego przez ucznia. Jest on ważny, ponieważ zastępuje również egzamin wstępny do szkoły ponadpodstawowej. 

            Ósmoklasiści przez kolejne trzy dni zmagali się z różnorodnymi zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Na wyniki trzeba jednak poczekać. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły świetnie sobie poradzili i będą zadowoleni z rezultatów swojej pracy.

          • UROCZYSTY APEL Z OKAZJI 233. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Majowe Święta to czas, w którym możemy szczególnie docenić symbole narodowe.

             

            Chcąc przybliżyć społeczności szkolnej  ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie  klas V, VI i VII przygotowali uroczystą akademię z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Recytatorów wspierał, jak zawsze niezawodny, chór szkolny.

            W czasie apelu zostały przypomniane zawiłe,  aczkolwiek niezwykle trudne dzieje XVIII-wiecznej Polski, w tym okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana układem tanecznym przygotowanym przez Kingę Kaczyńską, poezją, utworami muzycznymi skłoniła nas do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem.  Uczniowie podkreślali, że z  kart historii powinniśmy czerpać siłę, mądrość i wartości, które pozwalały Polakom przetrwać trudne czasy niewoli.

            Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.

            Nieprzypadkowo od 2004 roku w przededniu Dnia Konstytucji obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Jak długo biało – czerwone barwy kojarzone będą z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas Polaków, a przede wszystkim od młodych Polaków!

            Nad przygotowaniem uczniów do apelu czuwali p. Monika Bryska, p. Jolanta Mysiewicz i p. Michał Tyszka. 

          • WYCIECZKA DO KRAKOWA I ZAKOPANEGO

          •          W dniach 15 - 18.04.2024r. odbyła się wycieczka do Krakowa i Zakopanego, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas: VI b, VII a, VII b, VII c. Wyjazd został zorganizowany przez panie: Elżbietę Polkowską, Monikę Ejsmont - Pełtak i panią wicedyrektor Jolantę Leonarską - Smolnik. W ciągu tych czterech dni młodzież zwiedziła Kraków i Zakopane. W Krakowie obejrzała: Katedrę Królewską na Wawelu, Dzwon Zygmunt, Krypty, gdzie spoczywają królowie polscy oraz zasłużeni Polacy - działacze polityczni, pisarze, poeci, Muzeum Archidiecezjalne i Muzeum Lotnictwa Polskiego. Natomiast w Zakopanem zwiedzała skocznię narciarską - Wielką Krokiew i Kamiland - Muzeum Kamila Stocha z jego wszystkimi osiągnięciami sportowymi.

                        Ponadto uczniowie maszerowali do Morskiego Oka, położonego 1395 metrów nad poziomem morza i wjeżdżali kolejką linową na Kasprowy Wierch. Jedną z atrakcji był pobyt na Termach Chochołowskich, gdzie młodzież wypoczywała i jednocześnie bawiła się świetnie.

                        Wycieczkę należy zaliczyć do udanych. Uczniom bardzo się spodobała.