• ZAKOŃCZENIE ROKU
          • ZAKOŃCZENIE ROKU

          • 24 czerwca był dniem, w którym żegnaliśmy się z rokiem szkolnym 2021/2022. Tego właśnie dnia podsumowaliśmy dziesięć miesięcy naszej ciężkiej pracy. O godz. 9.30 na sali gimnastycznej zebrała się młodzież klas VIII i VII.  

            Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się od przekazania obowiązków i funkcji nowemu przewodniczącemu Samorządu Uczniowskiego Michałowi Rawa – uczniowi klasy 7a.

            Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, głos zabrała dyrektor szkoły – pani Marzena Borkowska, która w krótkim przemówieniu powitała zabranych i podsumowała pracę szkoły, uczniów i nauczycieli. Wreszcie nadszedł przyjemny moment dla tych uczniów, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy oraz nienagannej postawie przez cały rok szkolny osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce.

            Wielu uczniów reprezentowało szkołę w licznych konkursach przedmiotowych i artystycznych, efektem czego są świadectwa z wyróżnieniem, nagrody, dyplomy i listy gratulacyjne, które wręczyła Pani dyrektor..

            Uroczystość była szczególnie ważna dla ósmoklasistów, gdyż po raz ostatni odebrali swoje świadectwa w murach tej szkoły – świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.

            Ostatni punkt apelu to pożegnanie klas ósmych z wychowawcami, młodszymi kolegami i pracownikami szkoły, które miało postać recytacji wzruszających tekstów i śpiewu piosenek.

             Na zakończenie przewodniczący SU życzył dyrekcji szkoły, gronu pedagogicznemu, wszystkim pracownikom szkoły, naszym koleżankom i kolegom oraz rodzicom dobrego i bezpiecznego wypoczynku, wiele radości, słońca, oraz wielu bogatych przeżyć w okresie wakacji.

        • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • 24 czerwca 2022r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 klas I-III. Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu dokonała podsumowania pracy uczniów i nauczycieli. Dziękując wszystkim za całoroczny wysiłek, uwzględniła dobrą współpracę z Rodzicami i Samorządem Gminy.

            Uczniowie klas trzecich zaprezentowali piękną część artystyczną, po czym Pani Dyrektor wręczyła im pamiątkowe dyplomy ukończenia pierwszego etapu kształcenia.

            Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Była to wyjątkowa i piękna uroczystość.

            Nastał czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy- WAKACJE!

          • Odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty

          • Szanowni Uczniowie i Rodzice!

            W dniu 8 lipca 2022 r. będą wydawane zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty w budynku szkoły przy ulicy Wł. Broniewskiego 17 ( wejście główne) według następującego harmonogramu:

            a) klasa 8a - godz. 9.00-9.30,

            b) klasa 8b - godz. 9.30- 10.00,

            c) klasa 8c - godz. 10.00- 10.30,

            d) klasa 8d- godz. 10.30- 11.00.

            Uczniowie muszą mieć ze sobą legitymację szkolną/inny dokument potwierdzający tożsamość. Jeśli uczeń nie może odebrać zaświadczenia osobiście, może to zrobić rodzic lub upoważniona przez rodzica osoba. W tej sytuacji zarówno rodzic jak i upoważniona osoba muszą okazać dowód tożsamości. Jeśli ktoś z różnych względów nie może zgłosić się po odbiór zaświadczenia w piątek 8 lipca 2022 r. , prosimy o indywidualny kontakt z sekretariatem szkoły.

        • „Aktywny sportowo, efektywny zawodowo”
          • „Aktywny sportowo, efektywny zawodowo”

          •        31 maja 2022r. klasa 8b , w ramach preorientacji zawodowej, odwiedziła  ZSZ nr  2 w Ostrołęce -Wojciechowicach.  Uczniowie wzięli udział w  VI  edycji  międzyszkolnych  zawodów „Aktywny sportowo, efektywny zawodowo”. Reprezentacja klasy w składzie: Filip Techmański, Maciej Wilczyński, Jakub Jędrzejczyk, Łukasz Opęchowski, Konrad Laskowski oraz  Kacper Kwaśniewski rywalizowała w 5 konkurencjach. Bezkonkurencyjni okazali się w przeciąganiu liny. Nie było na nich mocnych. Ostatecznie zajęliśmy 2 miejsce.

            Po zmaganiach sportowo-intelektualnych zwiedziliśmy szkołę. Największym zainteresowaniem cieszyła się pracownia technikum pojazdów samochodowych oraz  usług fryzjerskich.

            Opracowała:
             przewodnicząca Samorządu Klasowego
            Zuzia Dębowska

          • Działania Szkolnego Klubu Wolontariusza przekroczyły granice państw

          • Działania Szkolnego Klubu Wolontariusza przekroczyły granice państw. Nasze dary dotarły do Kamerunu.  Siostra Felicyta Gubiec  serdecznie podziękowała  organizatorom akcji na swoim profilu w mediach społecznościowych.

            „Świat naszych dzieciaków będzie z pewnością bardziej kolorowy w nowym roku szkolnym! Z serca dziękujemy Fundacji Zgromadzenia Sióstr św. Dominika, Pani Bożenie Sawickiej i dzieciom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z ul. Wybickiego w Malborku, Pani Bożenie Kobylińskiej oraz uczniom z wolontariatu ze Szkoły Podstawowej w Olszewie- Borkach ( Zosia Koślik ), nieocenionej Aleksandrze Kozłowskiej i uczniom z I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Malborku”.

             

        • Wycieczka  do Gdańska
          • Wycieczka do Gdańska

          • 13 czerwca uczniowie klas 8b i 8c wyjechali na dwudniową wycieczkę do Gdańska pod opieką  nauczycieli: Bożeny Kobylińskiej, Bogumiły Piliszek i Marty Gawrych.                                                                                          Pierwszym punktem programu miał być Kurzętnik, gdzie wspólnie mieliśmy odkryć tajemnice historii Polski, ale też zrelaksować się obserwując zielone wzgórza.  Deszczowa pogoda niestety pokrzyżowała nam plany. Nastąpiła szybka zmiana programu i trafiliśmy do Muzeum Bursztynu w Gdańsku, gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękną kolekcję bursztynowych ozdób.

            Jednym  z najbardziej emocjonujących punktów wycieczki był  pobyt na plaży niedaleko Westerplatte. Polskie morze robi  wielkie wrażenie. Mimo nie najlepszej pogody czas spędzony nad morzem wprawił wszystkich w bardzo dobry nastrój. Następnie przejazd  do miejsca noclegowego, zakwaterowanie w ładnych pokojach i smaczna obiadokolacja.

            Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To nowoczesny obiekt muzealny ukazujący tragiczną historię II wojny światowej, która została zaprezentowana w kilkunastu salach tematycznych wystawy głównej w formie zarówno tradycyjnych eksponatów, jak i multimedialnych prezentacji i filmów. Każdy z odwiedzających miał okazję „przejść” przez ten mroczny okres w dziejach z audio-przewodnikiem, dzięki któremu odkrywanie przeszłości stało się łatwiejsze i dawało pewność, że nikt się nie zgubi.Wizyta w muzeum na wszystkich wywarła  ogromne wrażenie.

            Zwieńczeniem wycieczki do Gdańska był spacer z przewodnikiem  po Starym Mieście.  Zobaczyliśmy m.in. Złotą Bramę, Bazylikę Mariacką, Dwór Artusa oraz Fontannę Neptuna. Po tych wszystkich atrakcjach udaliśmy się w drogę powrotną.

             Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji, spędziliśmy miło czas oraz przeżyliśmy chwile, które na pewno zostaną w naszej pamięci.

                                                                                                              Opracowała Bogumiła Piliszek

          • Certyfikaty Jastrzębich Szkół rozdane! – mamy to!!!

          • 15 czerwca 2022r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca mazowieckie przedsięwzięcia z zakresu edukacji regionalnej, edukacyjnego projektu pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego: Mazowsze w Europie – Konstytucja dla Europy W. B. Jastrzębowskiego. Nasza Szkoła  otrzymała Certyfikat Jastrzębiej Szkoły – szkoły, która realizuje, wciąż niezwykle aktualne, idee Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego:

            „Człowiekowi do życia potrzebne są: czysta woda, czyste powietrze, świat bez wojen”.

            Certyfikaty przedstawicielom szkół wręczyli prof. Elżbieta Jastrzębowska – praprawnuczka W. B. Jastrzębowskiego oraz wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz – założyciel Fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej” im. W. B. Jastrzębowskiego i wielki propagator jego dokonań oraz Alicja Wejner – autorka biografii Wojciecha Bogumiła.

        • Gala Nagród Wójta Gminy Olszewo-Borki
          • Gala Nagród Wójta Gminy Olszewo-Borki

          • W dniu 20 czerwca 2022 r. po raz pierwszy zorganizowana została Gala Nagród Wójta Gminy Olszewo-Borki dla uzdolnionej młodzieży klas ósmych. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu  Pani Wójt Anety Katarzyny Larent ten dzień był świętem najzdolniejszych uczniów ze szkół z terenu Gminy Olszewo-Borki oraz ich rodziców, wychowawców, nauczycieli i dyrektorów. Nagrody z rąk Pani Wójt Anety Katarzyny Larent za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe w roku szkolnym 2021/2022 otrzymali następujący uczniowie z naszej szkoły:
            •       Wiktoria Borkowska
            •       Aurelia Czarnowska
            •       Aleksandra Żochowska
            •       Filip Białobrzewski
            •       Marta Mosakowska
            •       Wiktoria Ochtera

            Wszystkim uczniom gratulujemy wspaniałych osiągnięć i jednocześnie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych oraz za pracę wolontariacką. Rodzicom uczniów dziękujemy za zaangażowanie i  wsparcie działań szkoły.
            Wszystkim Laureatom życzymy dalszych sukcesów!

          • KONKURS WIEDZY Z JĘZYKA POLSKIEGO

          • W dniu 07.06.2022r. w Szkole Podstawowej w Rżańcu odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy z Języka Polskiego zorganizowanego przez Zespół Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce. W konkursie tym wzięło udział 8 naszych uczniów z klas IV – VIII.
            Byli to:
            1. Orzoł Kacper kl. IV b
            2. Dębowski Kornel kl. V b
            3. Orzechowska Kinga kl. VI a
            4. Pieńkos Nikola kl. VI b
            5. Białobrzewski Gabriel kl. VII a
            6. Maik Dawid kl. VII c
            7. Mosakowska Marta kl. VIII c
            8. Żochowska Aleksandra kl. VIII d

                        Troje z wymienionych uczniów odniosło znaczny sukces:


            I miejsce w kategorii klas VII – VIII zajęła Żochowska Aleksandra.
            II miejsce w kategorii klas VII – VIII zdobyła Marta Mosakowska.
            I miejsce w kategorii klas IV – VI zajęła Orzechowska Kinga.


                        Aleksandrę Żochowską przygotowała do konkursu p. Beata Drozdowska, Martę Mosakowską p. Bogumiła Piliszek, a Kingę Orzechowską p. Anna Jędrzejewska. Pozostałych uczniów, którzy również wykazali się wysokim poziomem wiedzy przygotowywały panie: Jolanta Leonarska – Smolnik, Grażyna Kijek i Elżbieta Polkowska.
                        Uczniowie, którzy zajęli punktowane miejsca, otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy, a pozostali nagrody pocieszenia.

            Opracowała Elżbieta Polkowska

             

          • Organizacja zakończenia roku szkolnego

          • Organizacja zakończenia roku szkolnego 2021/2022
            w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego
            w Olszewie-Borkach będzie przebiegała następująco:

            dnia 24 czerwca 2022r. (tj. piątek)

            uroczyste zakończenie roku szkolnego klas I-III odbędzie się
            w sali gimnastycznej bud. B od godziny 8.00 do godz. 9.00

            Klasy IV-V uroczyste zakończenie roku szkolnego w salach lekcyjnych z wychowawcą:
            IVa - sala nr 25

            IVb - sala nr 1
            IVc - sala nr 2
            Va  - świetlica
            Vb - sala nr 26
            Vc - stołówka
            VIa - sala nr 10 budynek D
            VI b - sala nr 11 budynek D

            Klasy VII-VIII - uroczyste zakończenie roku szkolnego
            na hali sportowej - budynek D od godziny 9.30 do godziny 10.30

            Przywóz uczniów według obowiązującego harmonogramu.Odwozy uczniów o godzinie 12.00 - wszystkie trasy.

          • KONKURS ,,KURPIE ZIELONE W LITERATURZE”

          • W dniu 16 maja 2022r. uczniowie klas I – IV naszej szkoły wzięli udział w XXXIX edycji Konkursu Recytatorskiego ,,Kurpie Zielone w Literaturze”. Etap gminny tego konkursu odbył się w Bibliotece Gminnej w Olszewie – Borkach. Decyzją Komisji Konkursowej uczeń klasy IV b Paweł Korzeniecki wywalczył II miejsce w kategorii ,,Wiersz o Ziemi Kurpiowskiej”.

            Zaowocowało to zakwalifikowaniem się ucznia do grona uczestników Eliminacji Finałowych tego konkursu na szczeblu regionalnym, które odbyły się w Bibliotece Gminnej w Myszyńcu w dniu 07.06.2022r. Nasz uczeń wywalczył tam zasłużone wyróżnienie.

            Pawła Korzenieckiego do konkursu przygotowała pani Elżbieta Polkowska.

          • WYCIECZKA DO OPINOGÓRY I CIECHANOWA

          • W dniu 03.06.2022r. Uczniowie kl. VII b i kl. IV b wraz z nauczycielami: p. Elżbietą Polkowską i p. Jolantą Leonarską – Smolnik przebywali na wycieczce w Opinogórze i Ciechanowie. W czasie wyjazdu młodzież zwiedziła: Pałac Krasińskich w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. W Zamku Książąt Mazowieckich odbyła się również bardzo ciekawa i pouczająca lekcja muzealna pt. ,,Życie codziennie w średniowiecznym zamku”.

            Wycieczka bardzo się uczniom spodobała. Mogli oni poznać ciekawe obiekty historyczne, cząstkę dziedzictwa narodowego, poszerzyć wiadomości o wybitnym twórcy literatury polskiej epoki romantyzmu – Zygmuncie Krasińskim i życiu szlachty polskiej na Mazowszu.

            Opracowała Elżbieta Polkowska.

          • Klasa 7b z wizytą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

          • W dniu 10 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 7b wraz z p. dyrektor M. Borkowską oraz p. wicedyrektor J. Leonarską – Smolnik zwiedzali Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce -  lokalną instytucję kultury prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Zwiedzanie Muzeum to żywa lekcja historii o ludziach, którzy po latach okupacji niemieckiej postanowili dalej walczyć o wolną Polskę z nowym okupantem sowieckim.

            Uczniowie mogli poznać ludzi, miejsca walk, ale także motywacje i ideały Żołnierzy Niezłomnych, aby zachować je w zbiorowej pamięci młodego pokolenia.

        • WARSZAWA INACZEJ
          • WARSZAWA INACZEJ

          • 13 czerwca, uczniowie klas VIB i VA pod opieką wychowawców i nauczycieli (Iwona Gumowska, Jolanta Mysiewicz, Agnieszka Zieziula, Magdalena Krzciuk- Gawrych) wyjechali na wycieczkę do Warszawy. 

            W Cinema City, w sali 4DX, obejrzeliśmy trójwymiarowy seans edukacyjny– „Ekstremalna pogoda”. Film pokazał nam pracę badaczy i zwykłych ludzi, którzy odkrywają zaskakujące połączenia między zjawiskami przyrody takimi jak tornada, pożary i topnienie lodowców, aby pomóc nam zrozumieć efekt motyla i dostosować się do nieustannie zmieniającej się pogody. Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia pod Kolumną Zygmunta, przy Syrence Warszawskiej oraz Dzwonie Zygmunta.

            W Domu Zagadek rozwiązywaliśmy szereg zagadek logicznych, otwieraliśmy tajne skrytki, odkrywaliśmyukryte pomieszczenia, uruchamialiśmy różnego rodzaju urządzenia i współpracowaliśmy jako drużyna. Wszystkie te działania były powiązane ze sobą i prowadziły ku finałowi zabawy, jakim było wyjście z zamkniętego pokoju.

            Ostatnim punktem programu byłpark trampolin. Miejsce to łączyło rozrywkę ze sportem. My - miłośnicy dobrej zabawy i skakania – mieliśmy dla siebie przestrzeń wypełnioną trampolinami, planszami i batutami.

            Wróciliśmy do domu zadowoleni, szczęśliwi i wzbogaceni o nowe wrażenia i doświadczenia.

          • Z twórczością przez pokolenia

          • 13 czerwca 2022r w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty sztuki ludowej realizowane w ramach stypendium Ministra Kulturyi Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie klasy 3b pod kierunkiem p. M. Krukowskiej wykonali karty okolicznościowe z motywem kurpiowskim.

          • Pokaz historyczny

          • 23 maja 2022r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w pokazie historycznym Życie i kultura w średniowieczu, prezentowanym przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Widzowie obejrzeli żywą lekcję historii, prezentację obyczajów i kultury epoki, przegląd ekwipunku i uzbrojenia, kolekcję broni i rekwizytów, poznali prawo dawne i narzędzia tortur. Śmiałkowie wzięli udział w pojedynku na miecze. Było dużo dobrej zabawy.

        • Zabawy z Alpakami
          • Zabawy z Alpakami

          • W piątek 10 czerwca 2022r. uczniowie klasy 1a wraz z opiekunami p. Iwoną Białobrzewską, p. Emilią Zyśk i p. Olgą Dawidzką wyjechali do Gospodarstwa z Alpakami w Wyszlu (Alpakoterapia Narsena), gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji.

            Gospodarzem była p. Natalia, która zapoznała nas z alpaczą rodziną (Karol, Czoko, Perła, Nala, Rosita, Inka, Luis, Pilar).

            Dowiedzieliśmy się skąd pochodzą alpaki, czym się żywią, jak spędzają wolny czas, co można zrobić z alpaczej wełny oraz jakie obowiązki ma hodowca tych zwierząt.

            Dzieci karmiły zwierzęta marchewkami, głaskały i przytulały się do nich, a na koniec polewały je wodą, bo był to bardzo gorący dzień. Ponadto podziwiały inne zwierzęta hodowane w gospodarstwie: króliki, kury ozdobne silki, pawie.

            Relaksowały się na świeżym powietrzu podczas zabaw ruchowych (slalom z jajkiem, rzuty piłeczkami do kosza, łowienie rybek na wędkę, zabawy z piłkami). Malowały rękami na kartonie alpaki, wykorzystując wiosenne barwy. Piekły kiełbaski na ognisku. Podczas warsztatów wykonały własnoręcznie magnesy z alpakami, które mogły zabrać ze sobą do domu.

            Dziękujemy Rodzicom z trójki klasowej, którzy zafundowali nam super zabawę z alpakami!!!

        • Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego
          • Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego

          • 31 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Przystani odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego, objętego patronatem Pani Wójt Gminy Olszewo - Borki Anety Katarzyny Larent. Konkurs był zorganizowany z myślą o uczniach wykazujących szczególne zainteresowania językiem angielskim. Wzięli w nim udział chętni uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Olszewo – Borki.

             

            Pani dyrektor Marzena Borkowska z dumą uczestniczyła w uroczystej gali, podczas której w kategorii językowo – plastycznej dla klas I – III „My favourite Disney character” czołowe miejsca zajęły uczennice naszej szkoły:

            I miejsce – Zuzanna Niedźwiedzka, klasa 1c;

            II miejsce – Oliwia Czapska, klasa 1c.

             

            Finalistom  zostały wręczone nagrody przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Przystani Pana Jerzego Kruka oraz sekretarza Gminy Pana Mariusza Prusaczyka.

          • Wycieczka klas pierwszych do Łomży i Nowogrodu

          • 6 czerwca 2022 r. klasy 1a, 1b i 1c pod opieką wychowawców i nauczycieli (Iwona Białobrzewska, Beata Domurad, Anna Niedźwiecka i Emilia Zyśk) wybrały się na wycieczkę krajoznawczo – edukacyjną do Łomży i Nowogrodu.  W Teatrze Lalki i Aktora w Łomży  obejrzały niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany spektakl dla dzieci  pod tytułem "Czerwony kapturek", zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu, gdzie lalki tworzone są w trakcie gry z różnych elementów codziennego użytku. Drugim ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, prezentującego dawną historię ludności Kurpiowskiej, a w szczególności to, jak się kiedyś żyło i pracowało.